• Krill Nedir ?

  Eupsausai Superba olarak da bilinen Kril, genellikle suyu soğuk okyanuslarda bulunan ve plankton ve alglerle beslenen karides benzeri küçük bir kabukludur. Kril 8 yıla kadar yaşayabilmektedir. Dünya da en çok bulunan ve aynı zamanda dünyadaki en büyük biyokitle olma özelliğine sahiptir. E. superba Antartika'da 100-200 m derinlikte 55° S enleminde, Antartika kıyıları ile sezonluk buzlu olan kenarı arasında, tahmini olarak 400-500 milyon metric ton kadar bulunmaktadır, insan biyokitlesinin miktarı ise 250 milyon metric ton kadardır.

   

  Antarktika krili, civa ve ağır metallerle kirlenebilen balıkların aksine, yalnızca saf ve temiz sularda yaşar.

   


     

   

 • Krill Yağı Nedir ?

  Krill yağı, balık yağına benzer,  Omega-3'ün bir biçimidir. Euphausia superba diye adlandırılan Krill türlerinde  doğal bir biçimde bulunan bir yağdır. Günümüzde genelde kapsül biçiminde  satılmaktadır. Krill yağı, çoğunlukla Omega-3'ün bir üst kaynağı olarak  bilinmektedir ve astaxantin olarak bilinen çok güçlü bir antioksidan  içermektedir. Antioksidanlar, vücudumuzu serbest radikallerin hücrelere  verdikleri zararlardan, belirli kronik hastalıklara neden olan dengesiz  maddelerden koruduğu için çok önemlidir.
   

  Diğer birçok antioksidanın aksine,  Krill'in astaxantin'i, gözleri, beyni ve merkezi sinir sistemini serbest  radikal zararlardan koruyan beyin-kan bariyerini çaprazlar. ( birçok  antioksidan bunu yapamamaktadır )

  Krill yağı üç  ana bileşenden oluşur.
  Omega-3 yağ asidi
  Temelde fosfatidilkoline , fosfolipidlere bağlanan Omega-3 yağ asidi

   Kril yağı, sadece dünya üzerinde sağlıklı bir bileşen olarak değil, ayrıca uzay pazarını fethetmiş ve yeni bir uzay besini haline gelmiştir. Kril'in yararlı aktivitesi, NASA'nın Besin Teknolojisi Ticari Uzay Merkezinin de ilgisi çekmiş ve kril yağı astronotların beslenmesinde kullanılan standart bir unsur olmuştur
  Son yıllara kadar bilişsel (kognitif) bozuklukların ,kalp hastalığının ve hafıza sorunlarının birbiriyle bağlantısız olduğu varsayılmıştı. Bugün ise biliyoruz ki paylaştıkları ortak bir nokta var: hücre sağlığının iyileştirilmesi ve korunması için önemli olan temel yağ asitlerinin (EFA ların),özellikle de iki omega 3 yağ asidi yapısı olan EPA ve DHA ?nın eksikliği.
  Kril yağı takviyesi, bu hayati önemi olan besinlerin edinilmesi için son derece faydalı bir yoldur. Kril yağı, sadece EPA bileşeni için zengin bir kaynak değil, aynı zamanda denizdeki alternatiflerinden daha saf ve daha kabul edilebilirdir
  Kril yağının, birçok sebepten ötürü üstün bir omega-3 EPA ve DHA kaynağı olduğu kanıtlanmıştır. Antarktika da çok düşük düzeylerde kirletici madde olduğundan, kril de aslında hiçbir şekilde ağır metal ve civa bulunmaz. Üstelik yenilebilir, bol bulunan ve sürdürülebilir (sürekliliği olan) bir kaynaktır. Kril yağı, sağlıklı bir yaşam biçiminin çok önemli bir parçasıdır
 • Krill Yağının Antioksidan Oranı Nedir ?

   

  Brunswick Laboratories,6 Thacher Lane,Wareham,MA 02571 Boxin Ou,Principal Research Scientist U.S.Department of agriculture.(USDA-United States Department Of Agriculture)(The ORAC analysis)

  ORAC (Oxygen radical absorbance capacity), vücudumuzda bulunan serbest radikaller olarak adlandırılan ve başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa yol açan maddelerin yok edilmesi yani emilim değerini belirten ve besinler için kullanılan bir ölçektir. ORAC değerinin yüksek olması besinin daha fazla antioksidan olduğunu, kansere karşı koruyuculuğunu ve yaşlanmayı geciktirdiğini gösterir. Aldığımız besin maddeleri, hücrelerimizde oksijenle birlikte yakılarak enerjiye dönüşür. Ancak bu yanma işlemi sırasında ortaya `oksidan` adı verilen moleküller çıkar. Oksidanlar; kanser, damarlarda yapı bozuklukları ve erken yaşlanmaya sebep olur. Bu oksidanlarla savaşıp onları etkisiz hale getiren ve vücuttan atılmasını sağlayan kimyasal maddelere `antioksidan` adı verilir.

  *Krill yağı;

  -Balık yağından 48 kat
  -Coenzyme den 34 kat
  -Yaban Mersininden 8 kat
  -Kızılcıktan 4 kat daha fazla antioksidan özelliği bulunmaktadır

   PDF indirmek için tıklayınız.

   

 • Krill yağı kapsüllerinin sağlığıma ne gibi katkıları olacak?

  Kalbinizi Korur

  Cardiovascular Health: Journal of the American College of Nutrition  dergisinde yayınlanan rapora gore krill yağı kalbe zarar veren enflamasyonları önemli derecede azaltmaktadır. Yapılan araştırmada kandaki C-Reactive Protein (CRP) düzeyleri ölçülmüştür. CRP kalp hasarını değerlendirmek için kullanılan ölçütlerden birisidir. Yapılan çalışmada katılımcılar placebo ve krill grubu olmak üzere ikiye ayrılmışlardır. Çalışma süresince 3 kez CRP seviyeleri ölçülmüştür: başlangıçta, 7. günde ve 14. günde. Placebo grubunun CRP değerlerinin yedi günün sonunda %15.7 ,  14. günün sonunda ise %32.1 yükseldiği tespit edilmiştir. Günde 300mg krill alan grupta ise CRP değerlerinin 7. günde %19.3,  14.günde ise % 29.7 azaldığı görülmüştür.

     

  Kan şekeri seviyesini ayarlamanıza destek olur
  Krill yağı kan şekeri seviyesini dengelemenize yardımcı olur.

  Bayanlarda adet öncesi belirtileri azaltır.
  Yapılan araştırmalarda menstruasyon semptomlarının Omega 3 eksikliği olan kadınlarda daha ağır seyrettiği gösterilmiştir. Montreal Üniversitesi Menstruasyon Öncesi Sendromu olan 70 kadının katıldığı bir çalışma yapmıştır. Hastalar 3 gruba ayrılmıştır; Krill yağı, balık yağı ve placebo grupları. Uzmanlar ayrıca bu dönemde hastalar tarafından kullanılar ağrı kesici ilaçları ve diğer diagnostic testleri de krill yağı ve balık yağının etkinliğini karşılaştırmak açısından göz önünde bulundurmuşlardır. Elde edilen sonuçlara gore krill yağı kullanan kadınlar, balık yağı kullananlara gore daha az ağrı kesici ilaç alma gereksinimi duymuşlardır. Sonuçlara gore krill yağının dismenoreyi(ağrılı adet görme) ve mensturasyonun emosyenel semptomlarını anlamlı şekilde azalttığı gösterilmiştir. Özetle krill yağı mensturasyon öncesi semptomlarla baş etmede balık yağından daha etkili bulunmuştur.

  Kanada Üniversitesi'nde yapılan Başka bir araştırmada, üç ay boyunca kril yağı  kullanan kadınların %51'i enerji, dikkat, hafıza, konsantrasyon ve dayanıklılık artışını rapor etmiştir. Neredeyse %100'ü ise daha iyi ve mutlu olduğunu, %31'i ise acı ve sancının azaldığını belirtmiştir.

   

  Zihinsel fonksiyonlarınızı geliştirir.

  California Universitesi, Berkley'de yapılan çalışmalara gore düşük Omega 3 seviyeleri, özellikle de DHA ve EPA zihinsel yönden zayıflamaya yol açabilir. Elde edilen sonuçlara gore, özellikle EPA ve DHA açısından zengin düzenli Omega 3 tüketimi önemli derecede zihinsel fonksiyonları güçlendirmektedir. Dikkat problemi yaşayan 30 yetişkinle yapılan çalışmada 90 günlük krill yağı desteği almakla zihinsel konsantrasyonda %46  ve odaklanabilmede %48.9 artış sağlamıştır. Bununla beraber, krill yağı kan beyin bariyeri geçebilen ve zihinsel bozukluklara yol açabilen serbest  radikallerini azaltabilen nadir anti oksidanlardan  astaxanthin'i içermektedir.Omega-3, "beyin besini" olarakda adlandırılmaktadır. Aralıksız olarak tekrarlanan araştırmalar Omega-3'ün hafıza, hatırlama, konsantrasyon,  mantıklı düşünme ve odaklanmayı arttırdığını göstermektedir.  Sheffield Üniversitesi, Psikiyatri Bölümü araştırmacıları, diğer araştırma çalışmalarıyla, Omega-3 balık yağı katkılarının, depresyon, çift-kutuplu bozukluk ve psikoz belirtilerini azalttığını bulmuşlardır. (Journal of Affective Disorder Vol. 48(2-3);149-55 )

   

  Beyin fonksiyonlarında iyileşme 

  Omega-3'ün, ayrıca fosfolitlerden oluşan eşsiz bileşimi nedeniyle beyin fonksiyonunu ve hafızayı geliştirdiği ortaya konmuştur. Basit bir ifadeyle, DHA, beyin hücrelerinin haberleşmesi için gereklidir. Özellikle de fetüs içerisindeki bebeğin ve küçük çocukların beyninin doğru gelişmesi için önemlidir. 

  Üstelik DHA, serotonin ve dopamin olmak üzere iki hormonun üretimini arttırır. Bu iki hormonun seviyelerinin artması, doğal bir yolla yaşam kalitesini iyileştirebilir.  
  Hatırlama becerilerindeki artış ve daha verimli öğrenmenin, ek kril yağı takviyesi ile bağlantılı olduğu bulunmuştur. Üstelik klinik bir çalışmada elde edilen yeni veriler, kril yağı tedavisinin ardından konsantrasyonda ve planlama becerilerinde iyileşme olduğunu göstermiştir.
  Beynin yapısını muhafaza ettiğinden ve sinir sisteminin hayati fonksiyonlarına destek olduğundan, kril yağı beyin sağlığı için gereklidir. Kril yağı, açıkça insan sağlığına için potansiyelini ve insan sağlığına olan katkı etkisini doğrulayan pek çok klinik çalışmada test edilmiştir. Beyin diğer organların özel komuta merkezi işlevini gördüğünden, kril yağı, bütün vücudun sağlıklı bir şekilde işlemesi için gereklidir.

  Hücre çeperini korur.
  Hücre çeperi, Krill yağı kullanım yoluyla çeperin dışında olduğu varsayılan bir duvar tarafından korunur. Kanserin ana nedenlerinden  olan serbest radikalleri durdurulur ve hücreye ulaştırmaz

  Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  Krill yağı, sağlıklı bağışıklık sisteminin sürdürülmesine yardımcı olur. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, vücuttaki hastalıklara karşı daha iyi bir koruma sağlar

  Eklem ağrılarını giderir.

  American Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan sonuçlara gore krill yağının kronik enlflamasyon ve artrit semptomları üzerindeki etkilerine dikkat çekilmiştir. Yapılan çalışma Western Üniversitesi ve McMaster Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir.
  Çalışmaya  romatoid artrit, osteoartrit gibi enflamatuar hastalıkları olan 90 hasta dahil edilmiştir. Elde edilen sonuçlara gore krill yağı, ağrıyı %28.9, tutukluğu %20.3  ve fonksiyonel bozuklukları % 22.8 azaltmıştır. Bunula beraber sonuçlar göstermiştir ki,'' krill yağı 7- 14 gün gibi kısa bir kullanım periodu içerisinde anlamlı bir şekilde inflamasyonu inhibe etmiş ve artrit semptamları azaltmıştır.

   

   

  Daha sağlıklı eklemler
  Elde edilen yeni kanıtlar, omega-3 yağ asitlerinin anti-inflamatuvar özelliklerinin olduğunu ve kril yağının artrit semptomların giderilmesinde etkili olabileceğini göstermiştir 
  EPA ve DHA ile takviye edilmeyen bir beslenme düzeni ile karşılaştırıldığında, Kril yağının, artrit skorlarını ve arka ayak şişmesini azalttığı ortaya konmuştur.
  Kril yağının verimliliği, klinik bir çalışmada, artrit semptomlar üzerinde de detaylı şekilde araştırılmıştır. Bu çalışma, doğrulanmış Kardiyovasküler hastalığı ve/veya romatoid artriti ve/veya osteoartrit ile artan C-reaktif protein (CRP) seviyeleri olan hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, kril yağının inflamasyonu önemli ölçüde inhibe ettiği ve kısa bir tedavi sürecinde artrit semptomlarını azalttığını açıkça göstermiştir. Üstelik kril yağı ile tedavi edilen hastalar grubunun, klasik steroid nitelikli olmayan(non-steroidal) anti-inflamatuvar ilaçları (NSAIDler) çok daha az tükettiği görülmüştür.
  Bu bulgu, NSAIDlerin kronik inflamatuvar hastalıkları olan hastalarda tespit edilen yan etkileri dolayısıyla çok daha önemli bir hal almaktadır. Omega-3 fosfolipitlerinin, eikosanoidler ve sitokinler gibi inflamasyon medyatörlerinin (aracılarının) üretilmesini düşürmesi muhtemeldir. Bu klinik çalışma, kril yağının güvenli olduğunu ve inflamasyonun azaltılmasında etkili olduğunu göstermiştir.

  Tattıktan sonra balık tadı vermez
  Tattıktan sonra balık tadı vermemesi, balık tadını sevmeyip omega 3 kapsül alamayanlar için bire birdir

   

 • Krill yağında bulunan güçlü bir antioksidan olan astaksantin in faydaları nelerdir?

   Astaxanthin'in  faydaları : 

  * Dayanıklılık ve gücü arttırır.
  * Cildinizdeki yaşlanmayı geciktirir.
  * Stresi azaltır, AMD, Alzheimer, Parkinson, ALS gibi nörolojik-dejeneratif rahatsızlıkları kısıtlamaya yardımcı olur.
  * Antikor üreten hücrelerin sayısını arttırarak bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
  * Oksitlenme zararından hücrelerinizi ve mitokondriyal çeperinizi korur.
  * Dil, ağız-içi, kalın bağırsak, idrar torbası, rahim ve göğüs kanseri hücrelerinin oluşumunu engellemeye yardımı olur.
  * Plak oluşumuna neden olan lipid peroksidasyonu engeller, böylece kalp-damar hastalıkları riskini azaltır.
  * Karaciğerdeki yeni ve anormal hücrelerin sayısını azaltır.

   

 • Krill yağının balık yağından farkı nedir?

   Dünyanın dört bir yanında yapılan çalışmalar krill yağının balık yağından daha üstün olduğunu göstermiştir.

  - Krill Yağında bulunan mucize besin, çok güçlü bir antioksidan olan astaxanthin'dir. Bu karides, ıstakoz ve krill'e pembe rengini veren bir karotenoid maddedir. Çok güçlü bir antioksidan olduğu için bir çok hastalığa sebep olan serbest radikallerin vücuttan atılmasına yüksek katkı sağlar. Astaxanthin'in anti-aging yaşlanma karşıtı etkileri olduğu da bilinmektedir.

  Krill yağı, A Vitamini, Lutein, E Vitamini, Lycopene ve diğerlerinden daha fazla antioksidan güce sahiptir.Daha da fazlası astaxanthin kan-beyin bariyerini geçebilen ender besinlerden biridir, böylece tüm vücuda esansiyel olan besinleri taşıyabilme özelliğine sahiptir Astaxanthin hücre hasarına yok açan serbest radikallerle savaşır.  Krill Yağı'nın ORAC değeri 378'dir; yani balık yağından 48 kat daha güçlü bir antioksidandır! 

  - Krill yağı da balık yağı gibi  DHA ve EPA içermektedir, ama arada ÇOK BÜYÜK bir fark vardır. Krill Yağı aldığınızda Omega 3 yağ asitleri fosfolipid formdadır,balık yağında ise  trigliserid formundadır. Kril yağında bulunan  DHA ve EPA 'nın fosfolipidlere bağlı olmaları nedeniyle biyoyararlanımı %98 dir.  balık yağında ise omega 3 biyoyararlanımı  %61- 64 oranındadır

  Fosfolipidler insan vücudunda bulunan yağ hücreleriyle aynı yapıya sahiptir. Bu da ortada yıkılması gereken trigliseridler olmadığı ve Omega 3'ün herhangi  bir dönüşüme gereksinim duymadığı anlamına gelmektedir.

  Sadece balık yağı yerine Krill Yağı kullanarak sağlığınıza %50 daha fazla DHA ve EPA katkısı sağlamış olursunuz.

  -Krill Yağının içerdiği antioksidanlar geğirme, mide rahatsızlığı, nefesin balık kokması ve ağızda istenmeyen tat oluşması gibi istenmeyen etkiler göstemez.

  -Krill yağı , balık çiftlikleri gibi yapay ortamlarda üretilmez.Kirli denizlerde bulunmaz. Krill doğal ortamında Antartika da, dünyanın en temiz ve berrak sularından toplanmaktadır.Krill besin zincirinin en altında yer aldığı için balıkla karşılaştırıldığında civa, ağır metaller ve diğer kirleticiler gibi toksinler içermez. Aslında, bu sebeple birçok balık yağı pazardan geri çekilip, raflardan toplatılmıştır. Çevreciler içeriklerinde son derece  zararlı  PCB ve diğer toksinleri barındırdığı anlaşılmış 8 balık yağı üreticisine mart 2010'da, California Üst Mahkemesince dava açmışlardır.

  Sadece bir tane Krill kapsül, sizin için bu bir avuç dolusu balık yağı kapsülünden çok daha faydalıdır!

  Krill Yağı, balık yağına oranla,
  Kırışıklıları azaltmada 6 kat daha etkilidir.
  Zihinsel sağlığı artımada 3 kat daha etkilidir.
  Adet Öncesi Stres Sendromu'nun etkilerini azaltmada 4 kat daha etkilidir.

 • Krill yağı Formülasyonu Nedir ?

   

  Piyasada 720mg'lik jel kapsüller halinde bulunur.

   

 • Krill yağını nasıl kullanabilirim ?
  Doktorunuzun farklı bir önerisi olmadığı sürece ;

  12 yaş ve üzeri;
  Günde 1 yada 2  jel kapsül.
  Güneş ışığından uzak, serin ve kuru bir yerde yada buzdolabında saklayınız.

   

 • Krill in yan etkileri ve uyarıları nelerdir?
   Kabuklu deniz hayvanlarına veya herhangi bir deniz ürününe alerjisi olan biri, Krill Yağını KULLANMAMALIDIR. Beklenmedik bir etki gördüğünüzde lutfen doktorunuza başvurun. Antikoagülan (kan sulandırıcı) ilaç alan hastalar, hamileler ve çocuk emziren anneler hekimine danışmadan krill yağı kullanmamalıdır  

   

 • Krill yağı kilo aldırır mı?

   

  Krill yağı kapsülleri sadece 10 kaloridir ve kilo aldırıcı etkisi bulunmamaktadır. 
  Aşağıda belli başlı gıdaların kalori oranlarını görebilirsiniz.

  MALZEME

  BİRİM

  KALORİ

  krill yağı 1 kapsül 10
  salatalık 1 adet 11
  domates 1 adet 14
  marul 100 gr 15
  çay (tek şekerli) 1 bardak 16
  kahve (tek sekerli) 1 fincan 20
  kiraz 100 gr 40
  1 dilim kepekli ekmek 28 gr 60
  elma 1 adet 60
  süt (yağlı) 100 gr 68
  ayran 1 bardak 70
  kırmızı şarap 1 kadeh 75
  1 dilim beyaz ekmek 28 gr 90
  yoğurt (yağlı) 100 gr 95
  dondurma 70 gr 100
  ton balığı 100 gr 121
  tavuk (ızgara) 100 gr 132
  bira 1 adet 153
  kola 1 kutu 160
  tereyağı 28 gr 206
  kaşarlı tost 1 adet 267
  beyaz peynir (yağlı) 100 gr 275
  hamburger  1 adet 279
  rakı 1 duble 335
  cafe latte 1 fincan 350
  patlamış mısır 100 gr 478
  çikolata 100gr 528
  patates kızartması(buyuk seçim) 1 adet 539
  ay çekirdeği 100 gr 578
  fındık 100 gr 650